Kůzovský řád

aneb jak se správně chovat na chalupě

Toto je řád, který by měl pomoci se orientovat v zařízením zvaném Kůzová

Buď opatrný

Dávej na sebe pozor a nedělej očividné blbosti v opilosti jako štípání dříví, lezení do výšek, práci s nářadím a tak podobně. Operace kolem kamen prováděj velmi obezřetně. Pokud tomu nerozumíš a neumíš to, tak to nedělej. Dávej taky pozor na plynový sporák, troubu nezapaluj pokud nejsi zkušený Kůzovák, nebo lehkovážný sebevrah.

Nepij vodu ze studny/vodovodu

Na pití je voda ze smrku tj. voda v bílém barelu v kuchyni. Vařit naopak můžeš i ve vodě ze studny, alespoň neubude smrkovka. V zimních měsících je voda ze studně v kegu nad linkou v kuchyni.

Nedělej zbytečný kravál

Naši sousedé jsou milí lidé a není třeba je budit v noci halekáním a jiným rámusem. Pozor i na stereo, je slyšet víc než si myslíš.

Zhasínej

Elektřina je zde drahá a opravdu není potřeba nechávat svítit venku nebo na schodech, když tam nikdo není. Ani pokud tam někdo za chvilku bude.

Šetři teplem

Spaluj efektivně, zbytečně nepřetápěj a hlavně zavírej dveře na horní chodbě a dole u chalupy, ikdyž jdeš pouze na záchod. Na topení je uhlí, dřevem pouze zatápěj. Při odjezdu se ujisti, že jsi vyčistil popel z kamen.

Nekuř v patře

Tzn. v pokojích a ani na jedné půdě a pokud možno ani v kůlně a v garáži, vyhneš se možnosti uhoření. Nedopalky venku nepohazuj na zem, ale pěkně do plechovky, ať si na trávníku mohou hrát děti. Kouří-li se uvnitř, používej popelníky.

Nezapojuj neschválené spotřebiče

Elektrorozvody jsou staré a neudrží velké spotřebiče jako rychlovarné konvice, fény a různá topení, takže než něco takového zapojíš, tak to nejprve konzultuj s někým z Kůzováků.

Co rozbiješ nahlaš

Nehody se stanou, ale takhle to můžeme opravit dřív než to bude nutně k něčemu potřeba. Vypůjčené věci vracej na své místo, ať je příště najdeme.

Udržuj čistotu

Uděláš li někde bordel, jako rozlití piva nebo kachnu, tak si to také ukliď. Na WC splachuj konví, když mrzne ber konev do chodby ať nezamrzne. Jo a WC při odchodu zavři hnědou kličkou, jinak tam naprší. Kůca by dodal: Neházej kondomy do kamen, nebo pod postel! (nejlépe tedy do nespalitelného!)

Kuchyň není koupelna

Zrovna na tvůj zubní kartáček (apod.) v kuchyni není nikdo zvědavý, dej si ho do koupelny. Očistu prováděj tamtéž, nebo venku u pumpy. Též zvaž jestli tvé ostatní věci dole (jako batohy, boty, atd.) nepřekáží a měj je pokud možno raději nahoře v pokoji.

Šetři trativod

V kuchyni je vodní odpad vyveden do trativodu před chalupou a ten moc nevydrží, proto nemyj nádobí pod tekoucí vodou a pokud nejsi zrovna kuchař tak se snaž mýt si ruce někde jinde (v šenku, koupelně, u pumpy). Také používej sítka na ochranu odpadu proti ucpání nečistotami. Pokud voda proteče podlahou (trativod vyčerpal svoji kapacitu), nepoužívej dřez ani umyvadlo.

Třiď odpad

Sklo a plasty se dávají do rohu na chodbě (mezi zeď a bílou skříň), papír a další vesměs nespalitelný odpad se dává do žlutého odpadu v kuchyni. Do tohoto odpadu patří pytel a ten po naplnění odnes do malé stodoly u vjezdové brány, kde je umístěna klasická popelnice(i v ní je pytel), Vhoď pytel do pytle.

Zavírej v noci západku hlavních dveří

Pokud už všichni spí, nebo jdeš v noci/k ránu na záchod, nebo končí večírek, tak zajisti dveře proti případu nevítané noční návštěvy (postup si nech předvést Kůzováky). Neuškodí pokud zavřeš na noc hlavní bránu (je-li otevřená, zamykat se ale nemusí).

Při odjezdu

Dodržuj odjezdový protokol, ukliď, zavři pořádně okna, dveře, zaplať pivo, nákup a pobytový poplatek do fondu.

Ale hlavně>
Nikdy neobsluhuj lázeňská kamna bez předchozí instruktáže a nikdy, ale opravdu nikdy v nich netop uhlím!!!

A úplně hlavně:

Nikdy se odsud nepokoušej odjet vozem jako řidič v evidentně podnapilém stavu - pokud nedostaneš rovnou kolektivně přes držku a podaří se ti ujet, tak skončíš určitě špatně!!!

A Vždy a za všech okolností dbej pokynů zkušených Kůzováků, vyznají se tu lépe než ty! A každá, i zdánlivě nesmyslná rada má obvykle svůj rozumný a vyzkoušený důvod.

takhle hezky nam to celé sepsal Peca a aktualizoval Ucho

Copyright © KŮZOVÁCI
Všechna práva vyhrazena.

Přihlášení